Pri zmiešaní tráviacich enzýmov včiel, živicových látok rastlinky a ďalších prírodných látok vzniká jedinečný prípravok – PROPOLIS. Včelí propolis je nevyhnutný na ochranu a dezinfekciu úľa a plastov. Okrem toho, predstavuje univerzálny liek pre človeka!

Napriek tomu, že je propolis známy už nejaký ten čas, moderná medicína stále preukazuje jeho nové a prospešné vlastnosti. Dá sa využiť na množstvo spôsobov, napríklad si ho môžete pridať do mlieka na liečbu kašľa alebo vo forme tinktúry na vonkajšie aj vnútorne použitie.

2-2

Liečivé účinky propolisu vo forme tinktúry

Pri vnútornom príjme propolisu sa nám zvyšuje imunita, znižuje zápal a zároveň pôsobí aj ako antioxidant. Čo sa týka vonkajšieho príjmu: dezinfikuje a hojí rany, regeneruje pokožku, ale je veľmi dobrý aj pri liečbe akné. Nakvapkajte si na vatový tampónik malé množstvo propolisu a priložte na vzniknuté akné. Tento proces opakujte dva až trikrát za týždeň. Postupne sa vám bude vyrážka vysušovať až vám vznikne obyčajná chrasta.

ca9a8aa6c87049a47b761ceb7ab8723a

Lekári tento produkt predpisujú pri rôznych ochoreniach: liečba angíny, faryngitídy, sinusitídy, zápal priedušiek a pľúc, na odstránenie virúsových infekcií (chrípka, herpes), pre všetky ochorenia týkajúce sa zubov, dokonca sa propolis používa aj pri liečené žalúdočných ochorení.

propolis4

Najčastejšie sa používa 10%-ná propolisová tinktúra. Kúpite ju v lekárňach (nie je drahá a 50ml fľaštička vám vydrží dostatočne dlho) alebo si ju môžete pripraviť aj vy.

Ako používať propolisovú tinktúru? 

  1. Pri zápale hltana a mandlí si prekloktajte hrdlo tinktúrou zriedenou so soľným roztokom (fyziologický roztok) v pomere 1:10
  2. Rovnaký pomer môžete použiť aj na prípravu roztoku na vyplachovanie úst pri ochorení zubov.
  3. Zápalu prínosových dutín sa zbavíte prepláchnutím nosa s tinktúrou vo vyššie uvedenom pomere.
  4. Pri zápale stredného ucha si do ucha aplikujte vatový tampón nakvapkaný propolisovou tinktúrou. Ak sa to týka vášho dieťatka, tinktúru zrieďte s teplou prevarenou vodou v pomere 1:1. Dospelí si taktiež môžu do každého ucha nakvapkať 2 kvapky tinktúry s 5%-nou koncentráciou až do úplného vyliečenia.
  5. Inhalácia propolisovej tinktúry (1 kvapka tinktúry a 5 ml fyziologického roztoku) sa používa pri ochorení dýchacích ciest. Pripravenú kvapalinu si nalejte do inhalátora.
  6. Na posilnenie imunity si do lyžice mlieka alebo vody nakvapkajte 15-20 kvapiek a užite 30 minút pred jedlom.
  7. Pri liečbe žalúdočných porúch si 15-20 kvapiek tinktúry zrieďte v 100ml teplej vody a vypite 30 minút pred jedlom.
  8. Kožné lézie, vredy, opary, plesňové infekcie chodidiel a nechtov či lupiny vyliečite nezriedenou tinktúrou prostredníctvom obväzu, obkladu alebo jednoduchým potieraním postihnutej oblasti na koži.

    propolis5

Aj napriek všetkým pozitívnym vplyvom propolisu na ľudský organizmus, by ste sa pred jeho použitím mali poradiť so svojím lekárom, ktorý to na základe vašej diagnózy odsúhlasí alebo zamietne.

Propolis je kontraindikovaný u ľudí, ktorí sú alergickí na včelie produkty. Deti, tehotné ženy a motoristi by ju mali používať len na povrchové liečenie, pretože sa v nej nachádza alkohol. Vzhľadom na vysoké riziko vzniku alergických reakcií u detí do 3 rokov, sa vo všeobecnosti neodporúča na liečbu akýkoľvek prípravok na báze propolisu.

Ukážte aj vašim priateľom, aké využitie má tento dar od prírody, ktorý je cenovo výhodný a skutočne účinný!