Zvyčajne sa zvuk praskania vašich kĺbov považuje za hrozný a pre človeka za veľmi nepríjemný. Tiež sa hovorí, že si tak môžete privodiť zápal kĺbov. Otázka však znie – Je to naozaj tak zlé, alebo sú to len prázdne, ničím nepodložené reči…

 

Keď si práskate s kĺbmi v ruke dôjde k vytvoreniu priestoru medzi vašimi kosťami, ktorý sa naplní tekutinou. Tá znižuje trenie v našich kĺboch. Synoviálna tekutina obsahuje zmes plynov (kyslík, dusík a oxid uhličitý). Táto činnosť má na praskanie kĺbov negatívny tlak podobný vákuu. To spôsobuje vytvorenie vzduchových bublín a dôjde k zvuku, ktorý počujeme.

V súvislosti so štúdiami a bez ohľadu na to či je tento zlozvyk dobrý alebo nie sa vám nič nestane a môžete v ňom pokojne pokračovať. Muž menom Donald L. Unger experimentoval keď si svoje kĺby pukol iba na jednej ruke 60-krát a nepocítil žiadnu bolesť v ruke ktorej to robil a v ruke ktorej to nerobil.

Štúdia ktorá sa urobila v roku 1990 zistila že pri dlhodobom praskaní sa môže vyskytnúť oslabená schopnosť kĺbov. Táto štúdia bola predvedená na 300 otestovaných ľuďoch. Podľa štúdií a dôkazov, ak máte radi zvuk prasknutia tak smelo do toho ďalej.