Populácia primátov je zničená v obrovskom meradle v jednom z najviac krehkých a jedinečných biotopov na Zemi, a to všetko sa deje kvôli lacnému…

 

 

palmovému oleju, ktorý sa pridáva do nepotrebných výrobkov v supermarketoch.

Palmový olej je relatívne nový fenomén, ktorý sa spomína len za posledných 20 rokov alebo od vtedy ako si spoločnosti uvedomili, ako lacné by bolo vyrábať ho.

Neexistuje pre nich žiadna hranica, ktorú by nezničili menom zisku.

Palmový plej predstavuje lacnejšiu alternatívu oproti zdravším prísadám, ako sú olivový olej či kokosový olej.

Môžete ho nájsť takmer vo všetkom – od rýchleho občerstvenia až po šampóny.

Možno najhoršie skutočnosťou je, že nie je pre vás vôbec dobrý. Poškodzuje telo zakaždým, keď ho zjete alebo sa s ním osprchujete.

Medzi najviac zasiahnutej oblasti patrí Borneo, Sumatra, Indonézia a Malajzia, pričom rozsah záhuby je hrozný. Lesné pracovníci sú poučení, aby vyčistili VŠETKO, čo sa im dostane do cesty vrátane živočíšnych biotopov, a dokonca zvierat samotných.

Existujú správy o tom, ako pracovníci naháňali orangutany so svojimi nákladnými automobilmi a ich telá našli poranené s mačetami.

Kvôli tomuto odlesňovania čisto na výrobu palmového oleja bolo za posledných 20 rokov zničených 90% biotopov orangutanov.

Ak bude táto situácia pokračovať rovnakým tempom, orangutany vyhynú priebehu len niekoľkých rokov. Je ťažké predstaviť si, že ľudské bytosti môžu niečo také pripustiť a pozerať sa na to, bez toho aby zasiahli.

Ako bojovať proti tomuto procesu

Existuje niečo, čo by ste mohli urobiť.

Najjednoduchší spôsob, ako zastaviť tento hrozný proces, je prestať nakupovať výrobky, ktoré obsahujú palmový olej.

Najprv sa vám to môže zdať byť zložité, keď si uvedomíte, koľko výrobkov s obsahom palmového oleja sa na trhu nachádza, ale ak by ich každý prestal nakupovať, neexistoval by žiadny priemysel, ktorý by ich vyrábal. Je to naozaj jednoduché.

Dalo by sa tiež napísať niektorým obchodným reťazcom a informovať ich, aby bojkotovali svoje výrobky, ktoré obsahujú palmový olej.

Spoločnosti zarábajú len na šťastie svojich zákazníkov a ak dosť ľudí vyjadrí svoj nesúhlas proti tomuto procesu, musí sa to celé zmeniť.

Záver

Ak vás tento článok zaujal alebo ste sa dozvedeli niečo nové, nezabudnite ho zdieľať s ostatnými.